Ölünün mezarından toprak almak ve mezardan çiçek koparmak günah mı?

Tarih: 04 Haziran 2010

CEVAP:

Ölmüş bir yakının veya evliya (Allah dostu) olarak bilinen kişilerin mezarından (türbeler de buna dâhildir) toprak alıp eve götürmek, o toprağı saklamak, kutsal addetmek batıl inanç ve hurafeden ibarettir. O topraktan bir şey beklemek, insanı şirke sokar.

Mezarlara çiçek götürmek ve mezarın üzerine koymanın da dinimizde bir yeri yoktur. Çiçek ve benzeri şeylerin ölenle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Bu sadece kalanların kendilerini tatmin etmeleri için yapılan bir şeydir. Bu gibi şeyler bizim kültürümüze yabancıdır.

Mezar ziyaretleri konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kabir-ziyareti-nasil-olmalidir.html

Hurafelerle ilgili fetvalarımızı ise aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/hurafe