Ölüp giden insanlar kabirlerinde kendilerini ziyarete gelecek olanları beklerler mi?

Tarih: 05 Ekim 2016

CEVAP:

Ölmüşlerimiz için bizim yapabileceğimiz tek şey, onlar için hayır dualar etmektir. Dua etmek için de kabirlerine gitmek şart değildir.

Kabir ziyareti ölülerden ziyade diriler için gereklidir. Çünkü bu ziyaret hayatta olanlara ölümü ve ahireti hatırlatır. Nebîmiz, kabir ziyaretini bu sebeple tavsiye etmiş ve: “Kabirleri ziyaret edin, çünkü bu size ölümü/ahireti hatırlatır.” (Müslim, Cenâiz, 108; Tirmizî, Cenâiz, 60; Nesâî, Cenâiz, 101; İbn Mâce, Cenâiz, 47, 48) buyurmuştur.

Kabir ziyareti ve ölmüşlerimizin ardından yapabileceklerimize dair sitemizde geniş bilgiler bulunmaktadır. Lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

Kabir ziyareti nasıl olmalıdır?

Ölülerin ruhlarına Kur’an okunur mu?