Mezarlığın olduğu alanda boş bir yere mescit inşa edilmesi caiz midir?

Tarih: 03 Mart 2011

CEVAP:

Mezarlıkta boş bir alanda mescit yapılmasında bir sakınca yoktur. Sakıncalı olan, bir kabri mescit edinmek veya kabre doğru namaz kılmaktır.

Şunu da hatırlatmakta fayda vardır:

Hz. Peygamber’in son hastalığı sırasında söy­lediği, “Allah Yahudi ve Hristiyanlara la­net etsin. Bunlar peygamberlerinin ka­birlerini mescit edinip mabet haline ge­tirdiler” (Buhârî, Cenâiz, 62; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 76) sözü mescitlerin etrafında kabristan bulunmasını değil, kabirlerin mescit haline getirilmesini yasaklamaktadır.