Mezar ziyareti ile ilgili sorulan soruların cevaplarını okudum ve dediklerinizin çoğuna katıldığımı söylemek isterim. Peygamber Efendimizin dediği gibi mezar ziyaretlerinin amacı ahireti hatırlamaktır. Siz de bu hadisi yazmışsınız. Fakat eğer gidersek sizin o bölümde yazdığınız duaları okumamızı ve selam verilmesini söylediniz. Bunun “Onlar sizin sesinizi işitemezler” ayetine ters düştüğünü düşündüğüm için bunu size sormak istedim. Cevabınızı tekrar gözden geçirir misiniz?

Tarih: 20 Haziran 2011

CEVAP:

Bizler selamı, sesimizi kabirdekilere işittirmek veya onlardan bir cevap beklemek için vermiyoruz. Selam bir duadır. Biz Allah Teala’nın tavsiyesine ve Peygamberimizin uygulamalarına göre bizden önce imanla gelip geçmiş kardeşlerimize selam vererek onlar için hayır duada bulunuyoruz.

Ayrıca “Dirilerle ölüler de bir olmaz. Şüphesiz Allah, dilediğine işittirir. Sen kabirlerdekilere işittiremezsin!” (Fatır, 35/22) ayetine göre bizim selamımızı Allah Teala’nın bizzat kendisinin onlara işittiriyor olması da mümkündür. Yani biz işittiremeyiz ama Allah Teala işittirebilir.

Yukarıda bahsi geçen cevabımızı aşağıdaki linkten okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/mezarlik-yanindan-gecerken-sarki-turku-dinlemek-caiz-mi.html