Ben öğrenciyim ve ailemden uzak bir şehirde okuyorum. Eve sadece bayramlarda ve ara tatillerinde gidiyorum. Yolum 12 saatten fazla sürüyor. Ailemin yanında seferi sayılır mıyım, bunu öğrenmek istiyorum. Ve seferi sayılırsam ne şekilde namaz kılmam gerekiyor? Kaç rekât kılınacağı değişir mi?

Tarih: 13 Aralık 2010

CEVAP:

Ailenizin yanında gittiğinizde seferi olmazsınız. Fakat öğrenci olarak bulunduğunuz şehirden ayrıldığınız andan itibaren ailenizin yaşadığı şehre gelinceye kadar seferi olursunuz.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/seferi-olmanin-sartlari-nelerdir-bursadan-istanbula-giden-seferi-olur-mu.html

Seferilikte akşam namazı üç rekât, diğer namazlar iki rekât olarak kılınmalıdır.

Bir de yolculuk esnasında ihtiyaç olursa öğle ile ikindi namazını ve akşam ile yatsı namazını birleştirebilirsiniz. Bu konuda sitemizde bir araştırma bulunmaktadır. Aşağıdaki linke tıklayarak bu araştırmayı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/fikih-arastirmalari/namazlarin-birlestirilmesi.html