Kişinin nişanlısıyla ilişkisi nasıl olmalıdır? Bu dönemi Kur'an ve Sünnet çizgisinden çıkmadan nasıl geçirmem gerektiği konusunda sizden yardım istiyorum. 1 yıl sonra düğünümüz olacak. Bu dönemde nişanlım ve ailesiyle nasıl konuşmalı görüşmeliyim, hal ve hareketlerim nasıl olmalı? Yanlış bir şey yaparak günaha girmek istemiyorum. Bu dönemi de Rabbimin rızasını kazanarak geçirmek istiyorum.

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Sözlülük veya nişanlılık dönemi kişilerin birbirini tanıyacakları dönemdir. Bu dönemde kız ile erkek dinen birbirlerine yabancı oldukları için kapalı bir mekânda yalnız başlarına kalamaz, el ele tutuşamaz, birbirlerine sarılamaz, öpüşemezler.

Evlilik maksadıyla bir erkek ile bir bayanın ister yüz yüze ister telefonla görüşmesi, konuşması caizdir. Fakat bunda da sınırlar vardır. Nikâhınız kıyılana kadar o sizin için yabancı sayılır. Dolayısıyla dinimizin bu konuda koyduğu mahremiyet ve ahlak kurallarına uymak durumundasınız.

Nişanlınızla ailesinin evinde görüşebilirsiniz. Böylece hem nişanlınızı hem de ailesini daha yakından tanıma fırsatı bulursunuz.

Düğününüz 1 yıl sonra olacağı için nikâh kıymanızı tavsiye etmiyoruz. Zira resmi nikâh olmadan kıyılan imam nikâhları maalesef şu an için hiçbir hukuki sonuç doğurmamakta ve olası bir problemde daima kız mağdur olmaktadır. Nişanlılık dönemi sadece bir ön anlaşmadır ve bununla mahremiyet ortadan kalkmaz. İki taraf da evlilik konusunda fikir değiştirebilir.

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nisanlilarin-nikahi.html