Çocuklarda kırkı çıkması olayı hurafe midir? Bebeklere gusül abdesti aldırıp yıkama olayı var mı?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

Çocuklar için kırk uçurması denilen olay bir gelenek – görenektir. Dinimizde böyle bir şey yoktur.

Gusül abdesti de namaz için gereklidir. Bebeklerin veya ergenlik çağına ermemiş çocukların namaz kılmaları farz olmadığı için gusül abdesti almaları diye bir durum söz konusu değildir. Onlar sadece temizlik gereği yıkanırlar o kadar.