Medine-i Münevvere Türbe-i Şerif Hatîbi Şeyh Ahmed adıyla yayınlanmış bir “Vasiyetname”de “geçen haftadan bu haftaya 16.000 kişi ölmüş hepsi de cehennemlikmiş. Yakında İsa (a.s.) inecek, kıyamet kopacak vs.” güya Peygamberimiz ona rüyasında söylemiş. Bu vasiyetnameyi görüp okuyanlar, bütün Müslümanlara duyurmalıymış. Bu hususta ne dersiniz? Doğru mu bunlar?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

Şeyh Ahmed adıyla yayınlanan vasiyetname tamamen uydurma olup dinimizin prensiplerine aykırıdır. Bu tip yazılar, halkı lüzumsuz işlerle meşgul edip ibadetlerden uzaklaştırmak gayesine yöneliktir. Bunlar, içimizdeki din düşmanlarının uydurmalarıdır. Görüldüğü yerde imha edilmesi icap eder.

Çünkü günah işlemekten pişmanlık duyup Allah’tan bağışlanmasını isteyen kimse sanki hiç günah işlememiş gibidir. Tevbelerin kabul olunmadığını söylemek günahkârların iyice günaha dalmasına sebep olur. Allah Teala, kendisine şirk koşulması dışında dilediği kimselerin bütün günahlarını affedebileceğini müjdelemiştir. (Bkz: Nisâ sûresi, 48. ve 116. ayetler)

Kıyametin ne zaman kopacağını vb. gayba ait bilgileri sadece Allah Teala bilir.

İbadete yönelip işlenen günahlardan tevbe etmek suretiyle değil de basit bir kâğıt parçasını yazıp çoğaltmakla sevap kazanmak dinimizin kurallarına tamamen aykırıdır.

Şeyh Ahmed Vasiyetnamesi ile ilgili olarak sitemizde bir yazı bulunmaktadır. Aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/yazilar/seyh-ahmedin-vasiyetnamesi-efsanesi.html