İnsanların evlenecekleri kişi daha anne karnında belirlenmiş midir? Arkadaşım insanların evlenecekleri kişinin daha anne karnında belli olduğunu, bunun dualarla bile değişmeyeceğini söyledi. Bu sözü bir öğretmeninden duymuş. Bense yaptığım o kadar araştırmaya rağmen böyle bir şey bulamadım. Gerçekten böyle bir şey var mı?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Bir kişinin evleneceği kız/erkek, önceden belli ve yazılmış olsaydı Kur’an-ı Kerim’de evlendirme emri olmaz ve evlenilmesi yasak olan kadınlar (Bkz: Nisa, 4/22-24) diye bir konuya yer verilmezdi. Bu tür sözler, bazı kimselerin bir delile dayanmadan yaptıkları iddiadan başka bir şey değildir.

Allah Teâlâ diğer konularda olduğu gibi evlilik konusunda da insanları serbest bırakmış ki bunun neticesinde insanı ya mükâfatlandırsın ya da cezalandırsın. Eğer insan Allah’ın onaylamadığı bir evlilik yaparsa bunun neticesinde cezaya maruz kalacak, fakat Allah’ın izin verdiği kişilerle evlenirse bu taktirde mükafata hak kazanacaktır. Eğer her şey önceden yazılmış bitmiş olsaydı, insanın seçme hürriyeti olmaz; bu açıdan yaptıklarından sorumlu tutulmazdı. Kur’an’da inanç esasları sayılırken kader inancına yer verilmez.  Bu inanç, bazı hadislere dayanılarak ortaya konmuştur.

Bununla ilgili görüntülü bir cevabımızı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bizim-icin-bir-imtihan-vesilesi-olan-eslerimizi-allah-ezelden-belirlemis-midir.html