Ben 26 yaşındayım. 35 yaşında iki çocuk sahibi dul bir bayanla evlenmek istiyorum. Fakat ailelerimiz bu evliliğe karşı çıkıyor. İmam nikâhı için ailelerimizin iznine ihtiyacımız var mıdır? İzin almadan imam nikâhı kıyabilir miyiz? Bu evliliğin dinen bir sakıncası var mıdır?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Bekâr bir erkek dul bir bayanla evlenebilir, dinen bunda herhangi bir sakınca yoktur. Nitekim bekâr olan Peygamberimiz, dul olan Hatice Validemiz ile evlenmiştir.

Fakat evlilik için dinen gerekli kurallar bulunmaktadır. Şöyle ki:

1. Dul bayan, iddet bekleme süresini aşmış olmalıdır. İddet esnasında nikâh kıyılamaz.

2. Erkeğin evliliği için veli izni şart değildir.

3. Dul bayan için veli izni gerekir.

4. Nikâhta veli izni demek yapılacak olan nikâhın denetlenmesi demektir. Buna göre dul bayanla evlenebilmeniz için önce onun velisinin/ailesinin izni gerekir. Ailesi sebepsiz yere sorun çıkarırsa o zaman yetkili kişilere başvurursunuz. Belediyenin evlendirme dairesine gider, evlenme beyanlarınızı iletir, resmi nikâhı kıydırırsınız.

5. Ne aile izni ne de resmi nikâh olmaksızın iki şahit bir hoca bularak nikâh kıyamazsınız. Böyle bir nikâh geçerli olmaz.

Nikâh ve nikâhın denetlenmesi (imam nikâhı) ile alakalı olarak www.suleymaniyevakfi.org sitemizin ana sayfasında özel bir bölüm bulunmaktadır. Lütfen orada bulunan yazıları, soru-cevapları evlenmeyi düşündüğünüz bayanla birlikte okuyunuz.