Bir kişi başka birisine baba diyebilir mi? Ya da bir erkeğin eşinin babasına baba demesin de dinen bir sakınca var mıdır?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Sakınca yoktur. Çünkü “baba” kelimesi, insanın kendi babası için söylendiği gibi kendisine hürmet edilen büyükler için de söylenebilir. Yani örf ve adette, kişinin kendi babası yaşında olanlara baba demesi “bu benim öz babamdır” anlamında değil, aksine hürmet için söylenmiş bir sözdür. Dolayısıyla eşlerin birbirlerinin anne ve babalarına “baba”, “anne” demelerinde bir sakınca yoktur. Yasak olan, bir insanın öz babasını inkar ederek kendisinin bir başka kişinin evladı olduğunu iddia etmesidir.