Hocam annem ve babam evlenirken dini nikâhın gerekli olduğunu bilmedikleri için sadece resmi nikâh yaptırmışlar. Dört çocukları olduktan sonra dini nikâh yaptırmışlar. Zina yapmış olurlar mı hocam? Bana bir zararı olur mu?

Tarih: 21 Haziran 2010

CEVAP:

Hayır, zina yapmış olmazlar. Zira nikâhta esas olan hukuki denetim resmi nikâhla sağlanabilmektedir. Fakat resmi nikâhta imam nikâhında bulunan bazı unsurlar (başta mehir olmak üzere) eksiktir. Ama bu unsurlar nikâhın şartına değil, sonucuna bağlı olduğu için sadece resmi nikâhla evlenenlerin nikâhları sahih olur. Daha sonra kıyılacak imam nikâhı ile mehir gibi eksik unsurlar da yerine getirilir.

Lütfen aşağıdaki soru-cevapları da okuyunuz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/resmi-nikah-varsa-imam-nikahi-kiydirmak-da-sart-midir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/imam-nikahinin-sartlari-nelerdir.html