Eşimle öpüştüğümde veya birbirimizi okşadığımızda gusül gerekir mi? Bildiğim kadarıyla sadece cima için gusül gerekiyor. Hiç cima etmeden sadece okşamayla gusül gerekir mi? Çünkü kadınlarda iki su var; biri kayganlaştırıcı su, diğeri efendimizin (s.a.v) söylediği sarı bir su. Lütfen yardımcı olun, yoksa her evli olan her saat başı gusül mü etmeli öpüştüğü için?

Tarih: 26 Ekim 2009

CEVAP:

Sadece öpüşmek veya okşamakla gusül abdesti gerekmez. Gusül abdestini gerektiren durum ya cinsel ilişki ya da cinsel ilişki olmasa da boşalma meydana gelmesidir. Öpüşme veya okşama neticesinde boşalma olmaz da şehvetten dolayı sadece zevk suyu/kayganlaştırıcı su gelirse gusül abdesti almak gerekmez. Bundan dolayı sadece abdest bozulur.

Benzer soru-cevaplar için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kadinlar-da-ihtilam-olur-mu.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/meni-mezi-ve-vedi.html