Dövme yaptırmak caiz mi? Aynı şekilde kına ile vücuda bir şeyler çizdirmek? Bu şekilde alınan abdest, gusül geçerli olur mu? Vücudunda dövme bulunanların guslü olmaz deniyor, doğru mu?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Dövme, derinin iğne ucuyla çizilip kanatılmasından sonra sürülen boyanın deri altına geçmesini ve bir daha çıkmamasını sağlayan bir işlemdir. Bu, “fesat/doğal yapının bozulması” kapsamına girdiği için caiz değildir.

Dövme (veşm) yaptırmak vücutta kalıcı iz bırakır ve dövme, artık vücudun bir parçası haline gelir. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur: Dövme yapmak ve yaptırmak caiz değildir; fakat dövmenin kendisi abdest ve gusül almaya engel teşkil etmemektedir, çünkü o, derinin üzerinde değil, altında olup vücudun bir parçası haline gelmiştir.

Kına (henna) vücutta kalıcı iz bırakmaz, yıkandıkça temizlenir. Fakat kınayla vücuda resim çizdirmek veya yazı yazdırmak (örneğin, bir müzisyen resmi çizdirmek ya da siyasi görüş belirtmek amacıyla değişik yazılar yazdırmak gibi) ta estetik ve farklı görünüm amaçlı bir davranıştır. Bu tür tasarrufların estetik görünüm amaçlı olduğu dikkate alınmalı ve insanın yaratıldığı şekil ve sureti değiştirme maksadı güttüğü de gözden kaçırılmamalıdır.

Dövme yaptırmakla ilgili görüntülü cevaplarımızı aşağıdaki bağlantılardan izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/suslenme/dovme-yapma-ve-yaptirmanin-hukmu-nedir.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/dovme-yaptirmanin-hukmu-nedir.html