Benim sorum aynı anda iki kız kardeşle evlilik hakkında. Konuyla ilgili ayeti biliyorum. Ancak bir erkek karısını boşayıp baldızını alabilir mi? Bu caiz midir? Böyle yapan bir arkadaşımızla ilişkilerimizi kestik de ondan soruyorum.

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Nisâ suresinin 23. ayetine göre iki kız kardeş ile aynı anda evli olmak haramdır. Fakat kişi, karısının ölümü veya onu boşaması halinde karısının kız kardeşi ile evlenebilir. Nikâh için, boşadığı karısının iddet müddetinin bitmesini beklemesi gerekir. Onun iddeti bittiği andan itibaren baldızı ile evlenebilir. (Bkz: Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuk-ı İslamiye ve Istılahat-ı Fıkhiyye Kamusu, cilt: 2, sayfa: 101.)

Bahsettiğiniz durum her ne kadar örfümüzde hoş karşılanmasa da bu konuda dinimizde herhangi bir yasak söz konusu değildir.