Bir Alevi ile bir Sünni evlenebilir mi? Benim bir arkadaşım var. Alevi birine âşık oldu ama ailesi kabul etmiyor. Alevilere kız verilmez mi?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Alevilik başlı başına bir din değildir. Kendisini Müslüman olarak bilen, Allah’ı, Peygamberi tanıyan, Kur’an’ın bütün hükümlerini kabullenen ve elinden geldiği kadar bunları yerine getirmeye çalışan Aleviler vardır. Evlilikle ilgili diğer şartlar yerine getirildiği taktirde böyle bir kişi ile evlenmekte herhangi bir sakınca olmaz.

Fakat kendini Alevi olarak tanıtıp da İslam’ın koymuş olduğu hükümleri tanımayan, onları -hâşâ- gereksiz bulan ve Peygamberimiz hakkında, ashab-ı kiram hakkında ileri geri konuşan bir kişi Müslüman sayılmaz. Böyleleri ile ilgili olarak Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“İmana gelene kadar, müşrik kadınlarla evlenmeyin. Mümin cariye (kadın köle) müşrik kadından elbette iyidir; isterse gönlünüzü çelmiş olsun. İmana gelene kadar, müşrik erkeklere kız vermeyin. Mümin köle müşrikten elbette iyidir; isterse gönlünüzü çelmiş olsun. Onlar sizi ateşe çağırırlar; Allah ise kendi bildirmesiyle cennete ve affa çağırır. Allah âyetlerini insanlara açıklar, belki akıllarını başlarına toplarlar.” (Bakara 2/221)

www.suleymaniyevakfi.org sitemizde Alevilik başlıklı bir araştırmamız bulunmaktadır. Bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.  Aşağıdaki linkten ilgili yazıya ulaşabilirsiniz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/tarih-arastirmalari/islamiyet-icinde-alevilik.html