Dayı oğlu ile hala kızının evlenmesinde dinen bir sakınca var mı? Böyle bir evlilik caiz midir?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Eğer sorunuzda bahsettiğiniz dayı oğlu ile hala kızı süt kardeş değillerse evlenmelerinde dinen bir sakınca olmaz. Yakın akrabalardan evlenilmesi yasak olanlar şunlardır:

“Babalarınızın evlendikleri kadınlarla evlenmeyin, geçmişte olanlar artık geçmiştir çünkü bu bir fuhuş ve iğrenç bir şeydir, ne kötü yoldur!

Sizlere, analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren sütanneleriniz, sütkardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle gerdeğe girdiğiniz kadınlarınızın yanınızda kalan üvey kızlarınız ki onlarla gerdeğe girmemişseniz size bir engel yoktur, öz oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir arada almak suretiyle evlenmek, -geçmişte olanlar artık geçmiştir- size haram kılındı. Doğrusu Allah bağışlar ve merhamet eder.” (Nisa, 4/22-23)

Bunların dışında kalan akrabalarla evlenmek helaldir.