Bütün ayetlerde yüce Allah her şeyi açıklamışken, dünya işlerinin yolunda gitmesi, amaçlarına ulaşmak için Yahudi ve Hristiyanlarla müttefiklik yapılır mı? Onlara şirin gözükmek için fetva verilebilir mi? Onlar incinmesin diye canlı bomba olan müslümanları teröristlikle itham edenlerin durumu için ne cevap verirsiniz?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Yahudi ve Hristiyanlar ile işbirliği yapılabilir. Bunu yasaklayan ne bir ayet ne de hadis vardır. Peygamberimiz Medine’ye geldiğinde Yahudi ve müşriklerle sözleşme yaparak birlikte şehri yönetme imkânı elde etmiştir.

Herhangi bir kimseye şirin gözükmek için fetva vermek, Allah’ın dinini arzularına alet etmek olur ki, sorumluluğu çok büyüktür.

Müslümanların canlı bomba olarak kendilerini feda etmeleri kitap ve sünnete uymayan bir davranıştır. Bu konuda verilen fetvanın sağlam bir dayanağı yoktur. Bu başka, dinini ve vatanını savunan bu kimseleri terörist görmek başkadır. Onları terörist saymak kabul edilebilir bir davranış değildir.