İslam'a sözlü veya yazılı olarak saldıranları yani İslam düşmanlarını, Hristiyan misyonerleri, başörtüsü yasakçılarını öldürmek müslüman bir vatandaş için caiz midir?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

“Allah, din uğrunda sizinle savaşmayan, sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasak kılmaz; doğrusu Allah adil olanları sever.

Allah sadece, dininizden ötürü sizinle savaşan, sizi yerinizden yurdunuzdan kovan ve kovulmanıza destek veren kâfirleri dost edinmenizi yasaklar. Her kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.” (Mümtahine, 8-9)

Kendileri ile savaşılacak olan kimseler ayete göre üç kırmızı çizgiyi çiğneyenlerdir. Yani ya bize, fiili olarak savaş açmış olacaklar, ya bizi yurdumuzdan çıkaracaklar ya da bunlara destek vereceklerdir. Bunların dışında hiçbir kafir öldürülemez. Sorunuzdaki durumlar aşağıdaki ayetin kapsamına girer:

“Mallarınız ve canlarınız konusunda yıpratıcı bir imtihandan geçirileceksiniz; bir de sizden önce Kitap verilenlerden ve müşriklerden çok üzücü sözler işiteceksiniz; bunlardan kaçış olmaz. Eğer sabreder, korunursanız, işte bu kararlılık gerektiren işlerdendir. (Âl-i İmrân, 3/186)

Üzücü söz söyleyen ve hakaret edenlere karşı sabırlı, tedbirli ve kararlı olma dışında bir yol gösterilmemiştir.

Gayrimüslimlerle ilişkiler konusunda daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/musluman-olmayanlarla-iliskiler.html