Almanya dârülküfür mü yoksa dârülharp mıdır? Buna göre Almanya’da cariyelik hukuku uygulanabilir mi?

Tarih: 06 Aralık 2011

CEVAP:

Almanya milyonlarca Müslümanın dinlerini yaşayabildikleri, ibadetlerini yapabildikleri dârüssulh’tur. Dârüssulh, kendisiyle barış anlaşması yapılmış ülkeye denir. Ama dârülharp bile sayılsa cariyelik hukuku asla geçerli olmaz. Çünkü Kur’an, cariyelerle de olsa her türlü nikâhsız ilişkiyi yasaklamıştır.

Cariyelik sistemi ve İslam’ın buna bakışı hakkında Ali Rıza Demircan’ın, Kur’ân ve Sünnet Işığında Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikleri isimli kitabını tavsiye ederiz.

Ayrıca konuyla ilgili ayrıntı için lütfen aşağıdaki adresleri tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/tarih-arastirmalari/savas-esirleri-ve-cariyelik.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/peygamberimiz-doneminde-savas-esirleri-kolelestiriliyor-muydu.html