Savaş esirlerinin durumunu düzenleyen Muhammed sûresi 4. ayet ile kasten adam öldürenler için kısası emreden Bakara sûresi 178. ayet arasında çelişkide kaldım. Takıldığım şey şu: Savaşta mümin kişileri öldürmüş kişiler için Bakara 178. ayet gereği kısas mı uygulanır, yoksa Muhammed 4. ayet gereği fidye karşılığında yahut bedelsiz bir şekilde serbest mi bırakılırlar?

Tarih: 08 Mart 2016

CEVAP:

Savaşta adam öldürmek, savaş kuralları çerçevesinde normal karşılanan bir eylemdir. Savaşa katılmış bir kişiye niçin adam öldürdüğü sorulmaz. Fakat savaş dışında adam öldürmek böyle değildir. Savaş olmadan bir cana kıymak suçtur ve cezası da kısastır. Tabii ki maktulün ailesinin affetme ve diyet alma hakkı da her zaman için saklıdır (Bkz: Bakara, 2/178).

Kişi savaş meydanında esir alındıktan sonra ona Muhammed sûresi 4. ayette belirtilen esirlik hükümleri uygulanır. Onlar da ya karşılıksız salıverme ya da bir bedel karşılığında salıvermedir. Bu kişilere kısas hükmü tatbik edilmez.

Savaş esirlerine tatbik edilmesi gereken hükümlerle alakalı geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/tarih-arastirmalari/savas-esirleri-ve-cariyelik.html