Bir erkek (25 yaş) bir kıza (16 yaş) çok da ciddi bir ortamda olmayarak "benimle evlenir misin" diye soruyor, kız da "tabii ki" diye cevap veriyor. Sonra erkek "biz artık evliyiz ben bunu iki kişiye daha söyledim" diyor. Böyle bir nikah geçerli midir? Ne kızın, ne erkeğin hiçbir yakını, hatta arkadaşları dahi bilmiyor. Bu konuda ne dersiniz?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Bu yapılan, nikâh sayılmaz. Bu böyle olunca o iki kişiye söylenmesinin de hiçbir anlamı yoktur. Yapılan iş olsa olsa bir evlenme vaadidir. Nikâhın belirli şartları vardır; velinin onayı, kızın rızası, iki şahit gibi. Bu şartlar yerine getirilmeden kıyılan bir nikâh geçersizdir. Bu konuda daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/velisiz-nikah.html

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nikahin-denetlenmesi.html