Ramazanda kasten orucu bozmanın cezası 61 gün müdür? Orucunu kasten bozan bir kişi ne yapmalıdır?

Tarih: 22 Haziran 2016

CEVAP:

Ramazan günü imsak vaktinden sonra yemek içmek ve cinsel ilişkiye girmek haramdır. Bu davranışlar, Allah’a isyan anlamı taşır. Vebali çok büyüktür. Bir hadisi şerifte Nebîmiz şöyle buyurmuştur:

“Her kim Ramazandan bir günün orucunu özürsüz ve hastalıksız olduğu hâlde bozarsa ömür boyu tutacağı oruç o bozduğu orucun yerine geçmez.” (Buhârî, Savm, 29)

Bu durumda olan bir kişinin yapması gereken, tevbe etmek ve Allah’tan bağışlanma dilemektir. Tevbenin kabulü için de bir miktar sadaka vermesi gerekir. Kaza veya keffaret orucu tutması gerekmez.

Mâlikî fakihlerinden Ebû Bekir İbnü’l-Arabî’nin şöyle dediği nakledilir:

“Ramazan’da kasten yiyip içen kişiyle ilgili olarak bir grup; hem kaza hem keffâret gerekir derken diğer bir grup; sadece kaza gerekir, dedi. Ben, böyle bir kişiye kaza da keffâret de gerekmez görüşündeyim. Böyle bir kişinin, tutmadığı orucu kaza hakkı asla yoktur. Bağışlanma talebiyle nafile oruçlar tutar. Çünkü bize göre ibadetler vakitle sınırlıdır. İbadetlerin vaktini kasten kaçıranların hiçbir surette kaza hakları yoktur.

www.fetva.net/oruc/orucu-bilerek-bozmanin-cezasi-nedir.html

Konuyla ilgili geniş bilgi için aşağıdaki linkte bulunan “Oruç Keffâreti” başlıklı yazıyı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/ramazan-ve-oruc/oruc-keffreti.html