Benim kayınvalidem yanımda kalıyor ve namaz kılmıyor. Birkaç kez iyi dille söyledim fakat hala kılmıyor. Namaz kılmama sebebi olarak altına kaçırdığını söyledi. Ben de “ben yıkarım, sen yeter ki namazını kıl” dedim ama olmadı. Benim de bu yüzden içimden hiç hizmet etmek, güler yüz göstermek gelmiyor. Bu yaptığım günah oluyor mudur acaba? Bu konuda ne yapmam gerekir? Lütfen bana yardımcı olun.

Tarih: 28 Ocak 2010

CEVAP:

Bir Müslüman ibadetlerini yerine getirmezse bunun hesabını Allah’a verecektir. Bize düşen ise ona ilgili ayetleri okuyarak telkinlerde bulunmaktır.

Size tavsiyemiz, onun bu durumunu kabullenmeniz ve ona dostça davranmaya devam etmenizdir. Bir Kur’an meali alın, her gün ona birkaç âyet okuyun. İmanla, ibadetle özellikle de namazla ilgili ayetlerin meallerini okuyun. İnşaallah bundan etkilenir de namazlarını kılmaya başlar. Buna rağmen kılmazsa siz yine de ona olan saygınızı muhafaza edin. Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır:

“Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize de saygı göstermeyen bizden değildir.” (Tirmizi, Birr, 15; Ebu Davud, Edeb, 66; Müsned, 1/257)

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kayinvalideme-bakmak-zorunda-miyim.html