Kurban sadece hacda olanların yerine getirmesi gereken bir ibadet mi? Hacda olmayanların kurban kesmesi gerekmez diyenler var. Bu, doğru mu?

Tarih: 08 Eylül 2016

CEVAP:

Hac kurbanı diye bir kurban yoktur! Hiçbir mezhep, sırf hac yapan kişinin kurban keseceğini söylememiştir. Mekke’de oturmayan biri, hacdan önce umre yaparsa sadece onun kurban kesmesi gerekir. Kesemezse Mekke’de üç gün, dönünce de yedi gün oruç tutar. Bunun dışında hac kurbanı diye bir şey yoktur. İlgili ayet şöyledir:

فَمَنْ تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَةِ اِلَى الْحَجِّ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْىِ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ أَيَّامٍ فِي الْحَجِّ وَسَبْعَةٍ اِذَا رَجَعْتُمْ تِلْكَ عَشَرَةٌ كَامِلَةٌ ذٰلِكَ لِمَنْ لَمْ يَكُنْ اَهْلُهُ حَاضِرِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ

“… Hacca kadar umreden yararlanan kişi, kolayına gelen bir hedy (kurban) keser. Bulamayan, üç gün hacda, yedi gün de geri döndüğünde oruç tutar. Toplamı on gün eder. Bu, ailesi Mescid-i Haram civarında olmayanlar içindir… (Bakara, 2/196)

Hacılar kurban bayramı kurbanı keserler. Hac sûresinin 28. ayetine göre hacılar kurban bayramı kurbanını orada keseceklerdir. Hanefi mezhebinin, yolculara kurbanın vacip olmayacağı şeklindeki fetvası hem ayete hem de Allah’ın Elçisi’nin uygulamasına terstir.

Bununla ilgili daha geniş bilgi için aşağıdaki linklerden görüntülü cevaplarımızı izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/hac-kurbani-disinda-kurban-ibadeti-yoktur-diyenler-dogru-mu-soyluyorlar.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kurban-haccin-farzlarindan-midir.html