Kayınvalidemle sorunlarımız var. Geçinemiyoruz. Bundan dolayı karı koca olarak bizim aramız bozuluyor. 5 sene kaynımla kaldım kayınvalidemlerde. Senede 4 ay bende kalıyorlardı. Kaynım evlendi, annesini babasını istemiyor, bizden bakmamızı bekliyorlar. Benim rızam olmadan beyim annesine benim bakmamı mecbur edebilir mi? Ben bakmak zorunda mıyım? Kaynım istemiyor hâlbuki o kaynımın da annesi? Neden ben bakayım ki?

Tarih: 21 Ekim 2009

CEVAP:

Kocanız annesi ile aynı evde oturmak zorunda değildir; fakat annesine bakmak, onun ihtiyaçlarını gidermek zorundadır. Anne ve babasının her türlü ihtiyacını karşılamak oğullarının görevidir. Kur’an-ı Kerim’de Allah’a imandan sonra ilk olarak ana – babaya iyilik etmek tavsiye edilmiştir. Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

“Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine «of!» bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle.

Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: «Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et!» diyerek dua et.

Rabbiniz sizin kalplerinizdekini çok iyi bilir. Eğer siz iyi olursanız, şunu bilin ki Allah, kötülükten yüz çevirerek tevbeye yönelenleri son derece bağışlayıcıdır.” (İsra, 17/23-25)

“Biz insana, annesine babasına iyi davranmasını emrettik. Zira annesi onu nice zahmetlerle karnında taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl kadar sürer. İnsana buyurduk ki: «Hem Bana, hem de annene babana şükret! Unutma ki sonunda Bana döneceksiniz.»

Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi (körü körüne) bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz ancak banadır. O zaman size, yapmış olduklarınızı haber veririm.” (Lokman, 31/14-15)

Siz de kocanıza anlayışla yaklaşmalısınız. Sonuçta eşlerden biri  mutsuz olursa o aile yürümez, bunu bilmelisiniz. Bir de kendi annenizi ve kendinizi düşünün, aynı durum sizin başınıza gelse annenizi sokağa mı terk edersiniz? Size nasıl davranılmasını istersiniz?

İkiniz el ele verin. O, annesine babasına, siz de kayınvalidenize en iyi şekilde nasıl yardımcı olabilirsiniz onu planlayın. Aynı evde oturmak zorunda değilsiniz. Eğer ona Allah rızası için iyi davranırsanız, yardımcı olursanız Allah size bunun karşılığı olarak dünyada da mutlu bir yuva, mutlu bir evlilik ve ahirette de cennet nasip eder inşaallah.

Gelinlerin kayınvalidelerine, kayınpederlerine bakması konusunda sitemizde yayınlanan cevabımızı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kayinvalide-ve-kayinpedere-bakmak.html