Âdet dönemi gerdek gecesine denk düşen bir bayanın imam nikâhı kabul olur mu? Yoksa temizlendikten sonra bir kez daha nikâh kıydırmak gerekir mi?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Sana kadınların âdet hallerinden soruyorlar. De ki, o bir eziyettir. Âdet günleri onları yalnız bırakın. Temizleninceye kadar yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah’ın size emrettiği yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.” (Bakara, 2/222)

Bu ayete göre kadınlar âdet dönemindeyken temiz değildirler. Dolayısıyla şartlarından biri temizlik olan namaz ibadetinden âdet dönemlerinde sorumlu değildirler. Ayete göre âdetli bir kadına yasak olan diğer bir şey ise kocasıyla cinsel ilişkide bulunmasıdır. Bunun dışında âdetli bir kadına, yapması yasak olan bir şey yoktur.

Bir nikâhın geçerli olabilmesi için kadının âdetli olmaması diye bir şart yoktur. Kadının âdet döneminde kıyılan nikâh geçerlidir, temizlendikten sonra tekrar nikâh kıyılmasına gerek yoktur.