Gayrimüslim ve dul bir bayanla evlenmek istiyorum. Dinimizce uygun mudur?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Bakire olmaması zinadan dolayı ise Nûr suresinin 3. ayetinde belirtilen: “Zina eden bir erkek ancak zina eden veya Allah’a eş koşan bir kadınla evlenebilir. Zina eden bir kadın da ancak zina eden veya Allah’a eş koşan bir erkekle evlenebilir. Evlenmenin bu türlüsü müminlere haram kılınmıştır.” hükmünce evlenmeniz yasaktır.

Yine bu surenin 5. ayetinde tövbe edip, kendisini düzeltenlerle evlenilmesine müsaade etmiştir. Ayet şöyledir:

“Ancak, bunun ardından tövbe edip düzelen kimseler için söz yoktur. Çünkü Allah bağışlayıcıdır, esirgeyicidir.”

Bir Müslüman erkek, ehli kitaptan yani Yahudi ve Hristiyan olan bir kadınla evlenebilir. Allah Teala, Mâide suresinin 5. ayetinde şöyle buyurur:

“Mehirlerini vermeniz, namuslu olmanız, zinadan uzak kalmanız ve gizli dostlar tutmamanız şartıyla inanan namuslu kadınlardan ve sizden önce kendilerine Kitap verilenlerin namuslu kadınlarından kendinize eş almanız size helaldir.”