Eş seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Kur'an'ın bu konuda belirlediği temel ölçütler nelerdir?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Eş seçimi ile ilgili ayetler şunlardır:

1- Evlenmede inanç çok önemlidir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“İmana gelene kadar, müşrik kadınlarla evlenmeyin. Mümin cariye/kadın köle müşrik kadından elbette iyidir; isterse gönlünüzü çelmiş olsun. İmana gelene kadar, müşrik erkeklere kız vermeyin. Mümin köle müşrikten elbette iyidir; isterse gönlünüzü çelmiş olsun. Onlar sizi ateşe çağırırlar; Allah ise kendi bildirmesiyle cennete ve affa çağırır. Allah ayetlerini insanlara açıklar, belki akıllarını başlarına toplarlar.” (Bakara, 2/221)

2- Eşlerden her birinin namuslu, gizli dost edinmeyen, evliliği bir gönül eğlencesi saymayan kişiler olmaları gerekir.  Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“… Bunlar dışında kalanlar; namuslu yaşamanız ve zinadan kaçınmanız şartıyla size helaldir.” (Nisâ, 4/24)

3- Taraflardan birinin zina etmemiş olması, eğer etmişse tevbekâr olmuş ve kendini tamamen düzeltmiş olması gerekir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Zina eden erkek, ancak zina eden veya müşrik olan bir kadınla evlenebilir. Zina eden kadınla da, ancak zina eden veya müşrik olan bir erkek evlenebilir. Bunlar müminlere haram kılınmıştır.” (Nûr, 24/3)

“Ama bundan sonra, tevbe edip düzelenler bunun dışındadır. Şüphesiz Allah bağışlar ve merhamet eder.” (Nûr, 24/5)