Banyo yapmak orucu bozar mı?

Tarih: 25 Ağustos 2009

CEVAP:

Temizlik, imanın yarısıdır. Dolayısıyla yıkanması gereken bir durumda olan kişinin oruçlu olup olmamasına bakılmaz. Oruçluyken banyo yapılabilir, bir sakıncası yoktur. Nitekim Aişe ve Ümmü Seleme Validelerimiz, Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellemin Ramazanda imsak vakti girdikten sonra yıkandığını haber vermişlerdir.[1] Bu da oruçlu kimselerin banyo yapmasında hiçbir sakınca olmadığını göstermektedir.

[1] Buhârî, Savm, 22; Müslim, Sıyâm, 75 (1109); Tirmizî, Savm, 63.

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 97.