FETVALAR

SORU:

Bazı turizm şirketleri deniz kenarındaki otelleri kiralayarak denizin kenarını brandalarla örtüyor, müslüman hanımlara denize girme imkanı sağlıyorlar. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?

Tarih: 22 Ağustos 2009

CEVAP:

Denizden yararlanma açısından erkeklerle kadınlar arasında hiçbir fark yoktur. Erkek de kadın da belirli ölçüler dâhilinde denize girebilirler.

Kadınlar erkeklerin olduğu bir ortamda tesettüre aykırı bir kıyafetle denize giremeyeceği gibi, erkekler de hem avret mahalleri açık bir şekilde hem de çıplak kadınlarla bir arada denize giremezler! Yani ikisi için de tesettür ve harama bakma açısından bir takım yasaklar söz konusu olmaktadır. Belirtilen kurallara riayet edildiği takdirde kadın da erkek de rahatlıkta denize girebilirler.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“(Resûlüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını/mahrem yerlerini korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.”

“Mümin kadınlara da söyle; bakışlarını kıssınlar ve edep yerlerini korusunlar… (Nur, 24/30-31)

Haşema giyerek avret bölgelerini kapatan kadın, kendi sorumluluğunu yerine getirmiş olur. Bunu yapmayan kadınlar ise sorumluluklarını yerine getirmemiş olurlar.


Etiketler: