Müslümanlar alternatif bir tatil biçimi oluşturmuşlar mıdır?

Tarih: 22 Ağustos 2009

CEVAP:

İslamî hayat, tabii hayattır. Güneş, ay ve yıldızlar yahut kalbimiz, beynimiz ve midemiz tatile çıkmadığına göre tatil hayatın bir parçası değildir. Fakat dinlenme insanın ihtiyacıdır. Değişik ortamlarda bulunmak da bir ihtiyaçtır. Bu, İslami hayatta zaten kendiliğinden oluşur.

Beş vakit namaz ve bu namazların camide kılınması, eş dost ve akraba ziyaretinin dinin bir emri olması, insana eşyadan çok değer verilmesi, Cuma ve bayram günleri zaten çalışırken bir dinlenme ortamı meydana getirirler. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın sağlanmış olması, insanların birbirlerine yardımla yükümlü tutulması kişileri sosyal hayattan soyutlamadığından İslami hayatta batı hayat anlayışı gibi stres ve yorgunluk olmaz. Ayrıca Kur’an-ı Kerimde ders almak, bilgi ve tecrübe sahibi olmak için gezip dolaşılması emredildiği için bu maksatla yapılan geziler de vaktin faydalı biçimde değerlendirilmesi sayılır.