Unutarak yemek içmek orucu bozar mı?

Tarih: 31 Mayıs 2018

CEVAP:

Unutarak bir şeyler yemek veya içmek orucu bozmaz. Unutmak, kişiden sorumluluğu kaldıran şeylerin başında gelir. Allah Teâlâ hiç kimseyi gücünün yetmediği şeyden sorumlu tutmaz. Ayrıca O, kendisine: “Rabbimiz! Eğer unutur veya hata edersek bizi sorumlu tutma” (Bakara, 2/286) şeklinde dua etmemizi tavsiye etmiştir. Bunun yanı sıra Nebîmiz de şöyle buyurmuştur:

“Oruçlu kimse oruçlu olduğunu unutup bir şeyler yer veya içerse orucunu (bozmayıp) tamamlasın! Çünkü o oruçluya ancak Allah yedirmiş ve içirmiştir.” (Buhârî, Savm, 26; Müslim, Sıyâm, 171 (1155); Tirmizî, Savm, 26; İbn Mâce, Sıyâm, 15; Ahmed b. Hanbel, 2/489)

KAYNAK: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 95.