Kadının koku sürmesinin doğru olmadığını söyleyen hadis var. Sizden rica etsem bunu izah edebilir misiniz?

Tarih: 02 Şubat 2010

CEVAP:

Kadının koku sürmesini yasaklayan hadisler, bunun mutlak manada yasak olduğunu bildirmemektedir. Bir kadın evinde eşinin, çoluk çocuğunun ve dinen kendisine yabancı olmayan akrabalarının yanında koku (parfüm) sürebilir. Yasak olan, dışarı çıkarken erkekleri etkilemeleri veya etkileyecek derecede parfüm sürüp erkeklerin dikkatini çekmeleridir. Bir hadis şöyledir:

Ebu Musa el-Eş’ari radıyallahu anh’ın rivayet ettiğine göre Nebîmiz şöyle buyurmuştur:

“Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.” (Tirmizî, Edeb, 35; Ebû Dâvûd, Tereccül, 7)

Erkeklerin ve kadınların nasıl koku sürünmeleri gerektiğine dair ise hadisler şöyledir:

Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivayete göre, Nebîmiz şöyle buyurdu:

“Erkeklerin sürünecekleri kokunun kokusu fark edilir fakat rengi olmaz. Kadınların kokularının ise rengi olur fakat kokusu başkaları (yabancı erkekler) tarafından fark edilmez olmalıdır.” (Tirmizî, Edeb, 35)

İmrân b. Husayn radıyallahu anh’den rivayete göre o şöyle demiştir: Resûlullah bana şöyle buyurdu:

“Erkeklere ait güzel kokuların en iyisi kokusu açık, rengi gizli olandır. Kadınların kokularının en iyisi ise rengi açık olup gözüken ve kokusu çevreye yayılmayandır.” (Tirmizî, Edeb, 35)

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayın:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/koku-surunmus-kadin-gusletmeden-namaz-kilamaz-bu-dogru-mu.html