Ben bilgisayar programcılığı yapan bir kişiyim. Aklıma gelen yeni bir proje var. Bu proje “İddaa” adlı oyuna yapılacak olan ilave bir teknolojik platform. Yani bu oyunun değişik kanallarla da oynanmasını sağlayan bir proje. Bu projeyi satmayı düşünüyorum ancak iddaa oynamak dinen sakıncalı olduğundan böyle bir projeyi iddaa yönetimine satmak haram mıdır? Helal midir?

Tarih: 11 Şubat 2010

CEVAP:

Bahsettiğiniz şey basit bir oyun değil; milletlerin baş belası, kötülüklerin anası ve Allah’ın kesin olarak yasakladığı bir KUMARdır. Dolayısıyla bir Müslümanın, kumarın yaygınlaşması ve neticesinde milletin ifsâd olması için destek vermesi düşünülemez. Aksine, bu tür kumarların tamamen kaldırılması, yok edilmesi yönünde çalışmalar yapmalısınız. Projelerinizi hayırlı işlere yönlendirmeniz hususunu hatırlatır, bu tür yanlış düşüncelerden Allah’a sığınmanız gerektiğini tavsiye ederiz.

Bir müslümanın kumar oynaması nasıl caiz değilse buna alet olması, vesile olması da caiz değildir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“İyi bir işe arka çıkan ondan bir pay alır; kötü bir işe arka çıkan da onun sıkıntısına katılır. Allah, her şeyin karşılığını verir.” (Nisa, 4/85)

“İyilikte ve fenalıktan sakınmakta yardımlaşın, günah işlemek ve aşırı gitmekte yardımlaşmayın.” (Maide, 5/2)

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/iddaa-veya-ganyan-bayisi-olmanin-hukmu-nedir.html