Diyabet hastalarının Ramazan ayında oruç tutmaları gerekir mi?

Tarih: 25 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teâlâ hastalara oruç tutmama ruhsatı vermiştir. Bakara sûresinin ilgili ayetleri şöyledir:

184. “Orucu sayılı günlerde tutun. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun (…)

185. Ramazan öyle bir aydır ki Kur’an o zaman indirilmiştir. O insanlara yol gösterir. Onda doğru yolun açık belgeleri vardır, iyiyi kötüden ayırır. Sizden kim bu aya erişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta olur veya yolculukta bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun. Allah size kolaylık ister, zorluk istemez. Bu kolaylıkları, sayıyı tamamlamanız ve size yol gösterdiğine karşılık onu tekbîr etmeniz için meşru kılmıştır; ola ki şükredersiniz.”

Niyet ederek oruca başladıktan sonra hastalanan kişiler de oruçlarını bozabilirler.

Hastalar iyileşirlerse oruçlarını kaza ederler. İyileşmezlerse yapacakları bir şey yoktur.