Allah Teâlâ, Ramazan ayında hasta veya yolcu olanların oruç tutmayabileceklerini bildirmiştir. Fakat o hasta iyileştiğinde ve o yolcu evine geri döndüğünde Ramazanda tutamadıkları oruçlarını tutmakla yani kaza etmekle mükelleftir. Oruç ibadetinde kaza varsa namaz ibadetinde niçin olmasın? Her ikisi de ibadet değil mi?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teâlâ Kur’an’da hasta ve yolcular için Ramazan orucunu tutmama ruhsatı vermiş, ancak tutmalarının kendileri için daha hayırlı olacağını da haber vermiştir. (Bakara, 2/184)

Namaz ve oruç ibadeti birbirine kıyaslanabilecek benzer özellikler taşımamaktadır. Çünkü namaz emri ne hastalık ne yolculuk ne savaş ne de bir başka mazeret durumunda düşmemektedir. Orucun kazası kasten terk edildiğinde değil, hastalık ve yolculuk sebebiyle ruhsata binaen tutulmadığında söz konusudur. Kasten terk edilen,  ruhsata binaen terk edilene kıyaslanamaz.

Ayrıca fıkıhta “ibadetlerde kıyas olmaz” kuralı geçerlidir. Bir yandan ibadetlerde kıyasın cari olmadığını söyleyip diğer yandan namazı oruca kıyas ederek bir hüküm koymak bir çelişkidir.