Ben birçok insan gibi Allah’a iman etmiş, 5 vakit namazını kılmaya çalışan biriyim. Ancak son zamanlarda kendi kendime hayatımdaki her şeyi sorgulamaya başladım. Bu nedendir, niçindir ne yapıyorum? Hemen arkasından da kendi kendime cevaplarını veriyorum. Yani sorguluyorum bazı şeyleri. Mesela evren tesadüfen olamaz mı diyorum? Hemen akabinde big bang olayı, daha sonra milyarlarca yıldızın yörüngelerine girmesi, dünyanın 3 mm daha güneşe yakın olması ya da uzak olması durumunda yanması veya donması gibi durumları düşünüp “bunlar resmen planlanmış ve programlanmış yani yaratılmış” diyerek o soruma da cevabını veriyorum. Bunları yaparken şüpheye mi düşmüş oluyorum? Yani sorumun aslı, böyle düşünerek kâfir mi oluyorum?

Tarih: 10 Mart 2011

CEVAP:

Hayır, bütün bu sorgulamalar tam anlamıyla iman ediyorsunuz anlamına gelmektedir.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/zaman-zaman-allahin-varligindan-suphe-duymak-vesvese-midir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/suphenin-iman-karsisindaki-konumu-nedir.html

Kur’an okumaya devam edin. Ama anlamadığınız, anlayamadığınız yerler olunca da mutlaka bilenlere danışın. Anlamadan okumak kişiye hiçbir şey kazandırmaz. Çok okumanıza gerek yok. Anlayarak okuyacağınız tek bir ayet, anlamadan okuyacağınız sayfalarca ayetten daha hayırlıdır. Anlamaya çalışırsanız göreceksiniz ki Allah size yardım edecek ve bir hayli yol alacaksınız. Siz gönlünüzü Kur’an’a açarsanız Allah da Kur’an’ı sizin gönlünüze açar.

Sorunuzla ilgili daha geniş bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linkte bulunan röportajımızı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/elestiriler/altinoluk-dergisinin-roportaji.html