Vesvese ömür boyu sürer mi? Bundan nasıl kurtulabiliriz?

Tarih: 01 Haziran 2010

CEVAP:

Vesvese insan hayatta olduğu müddetçe devam eder. Çünkü Allah kıyamete kadar yaşamasına ruhsatı verince şeytan şöyle demişti:

“Madem beni azdırdın, ben de senin doğru yolunun üstüne onlar için oturacağıma yemin ederim.

Sonra önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Göreceksin, onların çoğu sana teşekkür etmeyecektir.”

Allah dedi ki: “Çekil oradan; yerilmiş ve kovulmuş olarak. Hele onlardan biri sana uysun, ben de cehennemi sizinle dolduracağıma yemin ederim.” (Araf 7/16-18)

Dolayısıyla doğru bir iş yaptığınız zaman şeytan mutlaka bir vesvese verecektir. Yanlış yollarda olursanız şeytan size ilişmez. Bunu bilirseniz, rahat olursunuz.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Allah’a inandım de, sonra doğru yol üzerinde dümdüz yürü.” (Müslim, İman, 62; Tirmizi, Zühd, 60)