Kandillerin bidat olduğunu söylemişsiniz. Bununla ilgili cevabınızı izlerken internette şöyle bir soru ile karşılaştım. “Ramazan ve kurban bayramları da kandil geceleri gibi bidat midir? Zira onlarla ilgili de ayet yok.” Bu soruya ne cevap verilebilir?

Tarih: 02 Haziran 2011

CEVAP:

Hz. Peygamber ve ashab-ı kiram dönemlerinde görülmeyip onunla amel edilmeyen, hatta bir benzeri olmayan ve İslam’dan olmadığı halde sonradan ortaya çıkan ve ibadet kabul edilen görüş ve amellere, sünnete aykırı davranışlara bid’at denilir. (M. Sait Şimşek, “Bid’at”, Şamil İslam Ansiklopedisi)

Bayramlar kesinlikle bid’at değildir. Zira Peygamberimiz ramazan bayramında da kurban bayramında da bayram namazları kılmış, bu bayramları kutlamış, bayram olduğu için bu günlerde oruç tutulmasını yasaklamıştır. Bununla ilgili hadisleri aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/ramazan-ve-kurban-bayramlari-aslinda-kac-gundur.html

Ayrıca bayram namazlarına, teşrik tekbirlerine dair ayet-i kerimeler mevcuttur. Buradan hareketle bayramların ve bu günlere özel bayram namazlarının Kur’an ve sünnetle sabit olduğu kesin bir şekilde söylenebilir.

Aşağıdaki linkten konuyla ilgili düzenlemiş olduğumuz dersimizi izlemenizi tavsiye ederiz:

www.kurandersi.com/mukayeseli-fikih-dersleri/bayram-namazlari/