İslam'da saç boyamanın hükmü nedir? Cünüpken saç boyanırsa ve daha sonra güsul abdesti alınırsa doğru olur mu?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

İslam Hukukunda saç boyamayı yasaklayan bir hüküm yoktur. Bazı rivayetlerde kadınların değil de erkeklerin saçlarını siyaha boyamaları mekruh sayılmıştır. Onun dışındaki renklerle ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.

Ayrıca saç boyası gusül abdestine mani değildir.  Kadınlar adetli iken saçlarını boyayabilirler.

Bir Hadis-i şerifte şöyle denilmektedir:

Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: “Ebu Kuhâfe, Fetih günü Resülullah aleyhissalâtu vesselam’a getirilmişti. Saçları köpük gibi bembeyazdı. Aleyhissalâtu vesselâm: “Bunu hanımlarından birine götürün (de bunun saç ve sakalının rengini) değiştirsin. Fakat siyah (a boyamak) tan da kaçınınız” buyurdular.” (Müslim, Libas, 79; Nesai, Zinet, 15)

Burada dikkat edilmesi gereken husus, saçların yabancı erkeklere karşı örtülü olmasıdır. Çünkü örtünme Allah’ın kesin bir emridir.