İmanımız akılla mı olmalıdır? Yani kalp ile inanıp dil ile söylüyoruz. İmanımızın tam olması için aklımız ile de bunu tasdik etmeli miyiz? Çünkü aklına yatmamış bir iman ne kadar kuvvetli olur ve zıt fikirlere karşı nasıl ayakta durabilir?

Tarih: 05 Ekim 2009

CEVAP:

İmanın ilk şartı olan kelime-i şehadette şöyle deriz:

“Ben şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Ben şehadet ederim ki Muhammed onun kulu ve elçisidir.”

Şahitlik etmek, bir olayı görmek demektir. Olayı görmeyene şahit denilemez. Biz Allah’ı göremeyiz ama çevremizde yaptığımız gözlemlerle onu gözümüzle görmüş gibi kavrar, ondan başka ilah olamayacağını anlarız. Dikkat ediniz “ben duyduğuma göre” veyahut “bana söylendiğine göre Allah’tan başka ilah yoktur” demiyoruz. “Ben şahitlik ediyorum” diyoruz. Yani olayı “gözümle görmüş gibi kesin olarak biliyorum.” Bu da aklımıza kabul ettirmeden iman etmiş olamayacağımızı göstermektedir.