İddaa veya ganyan bayisi olmanın hükmü nedir?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

İddaa ve ganyan kumardır. Kumar da büyük günahlardan biridir. Bir müslümanın kumar oynaması nasıl caiz değilse buna alet olması, vesile olması da caiz değildir.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Müminler! Sarhoş edici şeyler, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir. Onlardan uzak durun ki umduğunuza kavuşasınız.

Şeytanın istediği; sarhoş edici şeyler ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, bir de  Allah’ın zikri (olan Kur’an)’dan ve namazdan sizi alıkoymaktır. Artık vazgeçersiniz değil mi?” (Maide, 5/ 90-91)

Ayetteki yasak kumardan her şekilde uzak durma yasağıdır. Bayilik alarak kumar oynanmasına vesile olan kişi, kumardan uzak durmadığı için bu yasağı çiğnemiş olur.

Ayrıca şu ayeti de unutmamak gerekir:

“İyi bir işe arka çıkan ondan bir pay alır; kötü bir işe arka çıkan da onun sıkıntısına katılır. Allah, her şeyin karşılığını verir.” (Nisa, 4/85)