Ramazanda ezan okunduğunda önce akşam namazını mı kılmak gerekir yoksa yemeğimizi yemek mi? Kur'an ve sünnet ışığında tercihimiz ne olmalı? Ya da ezan okununca orucu açıp, yemek yemeden akşamın farzını kılıp sünnet kılmadan, dua etmeden, tesbih çekmeden, ondan sonra yemek yemek mi?

Tarih: 25 Ağustos 2009

CEVAP:

Önce iftar edilip arkasından akşam namazının kılınması daha iyidir.  Bununla ilgili olarak Nebîmizin şöyle söylediği rivayet edilmiştir:

“Eğer birinizin önüne akşam yemeği konulmuş, bu sırada da akşam namazına kamet getirilmiş ise siz akşam yemeğine başlayın. Acele edip akşam yemeğinizi bırakmayın.” (Buhârî, Ezân, 42; Müslim, Mesâcid, 66 (559))

Buna göre işin sağlık boyutu da göz önünde bulundurulduğunda ezan okunduğunda önce iftar açılıp, çorba vs. ile kısa bir atıştırma yapıp akşam namazını kılmak, namazdan sonra yemeğe devam etmek en güzelidir. Bu sayede hem namazda zihin yemekle meşgul olmaz hem de bütün gün boş olan mide bir anda yemekle dolup vücuda rahatsızlık vermez.

İmam-ı Azam Ebû Hanife’nin “Bütün yemeğimin namaz olması, bütün namazımın yemek olmasından daha makbuldür.” dediği nakledilir. O, bu sözü ile “namazda yemeği düşüneceğime, yemekte namazı düşünmeyi tercih ederim” demiş olmaktadır.

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 112.