Ramazanın bu yaz sıcaklarına gelmesi sebebiyle zorlanacağız gibi. Çok sıcak olduğu günlerde 2 gün tutulup bir ara verilmesi veya kışın tutulması gibi bir uygulama daha önce olmuş mudur?

Tarih: 29 Temmuz 2011

CEVAP:

Hayır, böyle bir uygulama yoktur. Havaların sıcak olması, oruç tutulmasına engel değildir. Orucu (mükelleflerden) sadece hastalar ve yolcular tutmayabilirler ki onların bile tutmaları tavsiye edilmiştir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/oruc-tutamayan-hastayasli-ve-gucsuz-olanlar-ne-yapmali.html

İlk Müslümanların sıcaklıkların 50 derecelerde seyrettiği Mekke ve Medine şehirlerinde, çöllerinde yaşadıklarını ve oruçlu bir şekilde cihada çıktıklarını hatırlarsanız günümüzde oruç tutmanın o kadar da zor olmadığını anlayabilirsiniz.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kpss-ye-hazirlaniyorum-oruc-tutmayip-kaza-edebilir-miyim.html