Allah Teâlâ'nın arşa istiva etmesi ne demektir?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

Kur’an, halkın diliyle inmiştir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Biz, her elçiyi kendi toplumunun dili ile gönderdik ki, onlara iyice açıklasın.” (İbrahim, 14/4)

Halk dilinde arş, “saltanat koltuğu”, arşa istiva da “yönetimin başına geçme” anlamındadır. Türkçede de bu anlamda, “padişah tahta oturdu”, “falan kişi cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu”, gibi ifadeler kullanılır. Bunların anlamı, o kişinin o makama gelmesidir. Allah Arşa istiva etti, sözü de aynıdır. Kâinatın yönetiminin Allah’ın elinde olduğunu ifade eder.

Konuyla ilgili daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

Cenab-ı Allah’ın arşa istiva etmesi ne manaya geliyor?

Kur’an’da mecaz var mıdır?

Kur’an’da mecaz olup olmadığına dair biraz daha bilgi verir misiniz?