Namaz esnasında namaz vakti çıkarsa namaz bozulur mu?

Tarih: 30 Nisan 2010

CEVAP:

Hayır bozulmaz. Eğer namazın bir rekâtı kılınmışsa bunu tamamlamak gerekir.

Ebû Hureyre radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Resûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuş­tur:

“Kim, güneş doğmadan önce sabah namazından bir rekâta yetişirse sabah namazına yetişmiş olur. Kim, güneş batmadan önce ikindi namazından bir rekâta yetişirse ikindi namazına yetişmiş olur.” (Buhari, Mevakıt, 28; Müslim, Mesacid, 163)