Yatsı namazının son vakti ne zamandır, gece saat kaça kadar kılınabilir?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Namazı, Güneşin batıya kaymasından gecenin kararmasına kadar; bir de fecirdeki yoğunlaşma sırasında kıl. Fecirdeki yoğunlaşma gözle görülür.” (İsrâ 17/78)

Gece yarısı (غسق الليل = ğasak’ul-leyl): Doğu ve batı ufkunda güneş ışınlarından bir iz olmadığı, karanlığın en yoğun olduğu zamana gece yarısı (غسق الليل = ğasak’ul-leyl) denir. Ayet bunu yatsının son vakti olarak belirlemiştir. Bu yüzden karanlık tamamen bastırdığı anda yatsı namazının kılınmış olması gerekir.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/yatsiyla-ilgili-safak-ve-gecenin-ucte-biri-kavramlarini-aciklar-misiniz.html