Toplu duanın İslamiyet'teki yeri nedir? Arafat'ta toplu dua, toplu yemek duaları, namazlardan sonraki dualar... Bunlarla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Kunut ve yağmur duasında olduğu gibi şer’i bir delile dayanan toplu dualarda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu gibi yerlerde topluca dua edilir. Bunun dışında namazlardan hemen sonra, cenaze defnettikten sonra, Arafat’ta, yemekten sonra vs. gibi durumlarda topluca dua edilebileceğine dair Nebîmizden nakledilen herhangi bir uygulama yoktur. Sahih olan uygulama, bu gibi yer ve durumlarda kişinin yalnız başına dua etmesidir.