Bugünlerde internet kafelerde oyun turnuvaları düzenleniyor. Turnuvaya katılan takımlar, ortaya belli bir miktar para koyuyor ve turnuvada derece kazanan takımlar, bu paraların tamamını alıyor. Bunlar, şansa bağlı oyunlar değil; ama nihayetinde oyun… Bu şekilde para kazanmak, kumar kapsamına girer mi? İnternet kafeler, belirli bir para ödülünü kendi kasalarından da verebiliyorlar. Bu şekilde olursa hüküm nedir? Eğer bu da haramsa buna benzer olarak spor müsabakalarından para kazanmak da haram mıdır? Yani emeğe dayansa da karşıdakini mağlup etmeye dayalı oyunlarla para kazanmak haram mıdır?

Tarih: 28 Eylül 2011

CEVAP:

Katılımcıların ortaya belli bir miktar para veya bir mal koyup oyun sonunda kazananın ona sahip olduğu bütün eylemler, adı ne olursa olsun kumardır, dolayısıyla haramdır. Fakat üçüncü bir kişi, ortaya bir miktara para veya mal koyar da kazanan, o malı alırsa o zaman helal olur.

Spor müsabakalarında parayı, o müsabakayı seyretmeye gelen üçüncü şahıslar verdiğinden kazanan takım, o paranın tamamını veya büyük bir bölümünü alabilir.

Doç. Dr. Servet Bayındır